Jdi na obsah Jdi na menu

Br. MUDr. Antonín Somol

29. 1. 2013

Mariánské Lázně

Bratr Antonín Somol se narodil v době II. světové války, 12. června 1942 v obci Vrbno (dnešní Ukrajina) do rodiny volyňských Čechů. 
Dětství a mládí měl ale spojeny s Františkovými Lázněmi, kam se rodina jeho otce - veterána z Dukly, příslušníka 1. čs. armádního sboru - po válce přestěhovala. Jeho další život byl určen  studiem interního lékařství na lékařské fakultě UK v Plzni a následným přestěhováním do Mariánských Lázní, kde poznal svou budoucí ženu Annu Somolovou. Od roku 1979 působil jako primář interního oddělení místní městské nemocnice, až do raných devadesátých let, kdy byl nucen vybojovat první bitvu s těžkou nemocí. Bitvu vyhrál, ale oslaben. Následných dvacet let působil více jako pedagog a historik.

Br. MUDr. Antonín Somol se zařadil mezi nejvýznamnější lékaře celé mariánskolázeňské historie. A to nejen vrcholnou odborností, vědeckou a pedagogickou činností - byl to především lékař vzájemné důvěry. Od takovýchto lékařů se lidé neutíkají k šarlatánům. Byl dlouhou nemocí zesláblý, ale velký a dobrý muž. Miloval svobodu a poznání, zejména poznání které bourá umělé hranice mezi lidmi i státy. Mariánské Lázně mu vděčí za mnoho, co pro toto město vykonal.

Přicházel do chrámu sv. Vladimíra v tichosti a ústraní se pomodlit a poprosit za zdraví pro svou rodinu i pro sebe. Nezapomínal ani na potřebné a často do chrámu přinášel starší a nepotřebné oblečení, které jim ještě posloužilo.
Byl autorem a spoluautorem několika odborných i historických publikací, např. „Lékařství v Mariánských Lázních“, (vydalo Městské muzeum Mar. Lázně, 2006)
V listopadu a potom prosinci 2012, před vánočními svátky přijal svatou Tajinu zpovědi a eucharistie a takto zaopatřen těsně po novém roce, 2. ledna 2013 odchází v chebské nemocnici na věčnost. 8. ledna jsme se s bratrem Antonínem rozloučili smutečním obřadem na místním hřbitově za veliké účasti jeho kolegů i bývalých pacientů a široké veřejnosti.
Zanechal zde manželku Annu a syna Petra, kteří společně s naší církevní obcí na br. Antonína vzpomínají a vyprošují pro jeho nesmrtelnou duši „Věčnou paměť !“
                                                                                                    -  jh  -