Jdi na obsah Jdi na menu

Noc kostelů v Mariánských Lázních

9. 6. 2015

Pravoslavný chrám sv. Vladimíra se připojil k celonárodní Noci kostelů.
V pátek, 29. května 2015 byl chrám mimořádně otevřen od 18 do 23 hodin. Během této doby si cca. 50 návštěvníků vyslechlo v 18,30 koncert pořádaný agenturou Fidelio, při kterém zahrála Ada Slivanská na housle a Pavla Jahodová na harfu.
Ve 20 hodin si dalších asi 150 návštěvníků vyslechlo koncert místního, mariánskolázeňského smíšeného pěveckého sboru FONTÁNA pod vedením sbormistra Pavla Urbana, který je současně sbormistrem pěveckého sboru při chrámu sv. Vladimíra, za uměleckého doprovodu  Evy Mikešové - Matějkové.
Součástí programu byl výklad o dějinách chrámu a technice vzniku ikon, kterým posloužil místní duchovní správce o. prot. Josef Hauzar a zajímavá přednáška o architektuře kostela a jeho výstavbě, kterou přednesla p. Ing. arch. Ludmila Míková.
 
Na stolečku uprostřed chrámu byly vystaveny bohoslužebné předměty, aby si je hosté mohli z blízka prohlédnout. Výkladem o jejich účelu a způsobu použití během bohoslužeb posloužil opět o. Josef. Na zvídavé otázky návštěvníků, týkající se dějin pravoslavné církve odpovídal také br. Mgr. Eduard Neupauer Ph.D. , místní hypodiakon.
 
V závěru programu, kterého se zúčastnilo celkem na 250 návštěvníků, se nad Mariánskými Lázněmi strhla prudká bouře, která tak ukončila týdny trvající sucho. Tak jsme byli všichni přímo v chrámu ujištěni, že Hospodin sesílá svou rosu z nebes na všechny lidi dobré vůle a že slyší naše modlitby.
 
Noc kostelů pořádala naše církevní obec pod záštitou o. Josefa Hauzara historicky poprvé a mediálně jí podpořila česká unie pěveckých sboru a  město Mariánské Lázně.

                                                                                        -  jh  -