Jdi na obsah Jdi na menu

Pouť CČSH na Sázavě, 22. června 2013

2. 7. 2013

 Sázava

 

V sobotu 22. června se konala pod záštitou církve československé husitské, Národního památkového ústavu – Sázavského klášter, města Sázava, hejtmana MVDr. Josefa Řiháka, a za finanční podpory MK ČR a SČ kraje pouť, věnovaná 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Pouť s celodenním doprovodným programem navštívilo několik stovek účastníků. Hlavním bodem programu byla bohoslužba v 10 hodin podle tradice CČSH. Liturgii podle zakladatele CČSH Dr. Farského sloužil patriarcha Tomáš Butta společně s ostatnímu biskupy a duchovními svoji církve. V jejím závěru přítomné pozdravil jménem církve pravoslavné o. prot. Josef Hauzar, duchovní správce z Mariánských Lázní a jménem církve římsko-katolické Mons. Anton Otte, probošt Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Přítomní si mohli také vyslechnout  vystoupení několika pěveckých sborů. Zvláštní význam byl připisován výkonu pěveckého sboru z katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje  v Praze FILOKALLIA, pod vedením dirigenta MgA. Maria Christou. Posluchači vyslechli originální díla a mohli se jejich prostřednictvím a s trochou představivosti přenést do středověké Byzance a vychutnat atmosféru pravoslavné duchovnosti.

S ukázkou svého repertoáru vystoupily i další pěvecké sbory - Resonance, Komorní sbor města Hodonín a Trio Harmonie.

Souběžně s hlavním programem probíhal i doprovodný program pro nejmenší účastníky pouti, včetně modliteb a divadelního vystoupení.

                                                                                                          -  jh  -

 

prot.-josef-hauzar-zdravi-pritomne-u-prilezitosti-1150.-vyroci-sv.-cyroila-a--metodeje.jpg

mons.-anton-otte-a-prot.-josef-hauzar-behem-bohosluzby.jpg