Jdi na obsah Jdi na menu

Výstava ikon v Senátu PČR, 27. června 2013

2. 7. 2013

 Praha

Pod záštitou předsedy senátu PČR pana Milana Štěcha a pravoslavné církve v českých zemích proběhlo ve čtvrtek, 27. června v prostorách Senátu PČR slavnostní zahájení výstavy ikon pravoslavné ikonografky Lenky-Eleonory Vlkové.

V úvodním slovu předseda senátu vyzdvihnul kulturní a společenský význam setkání západní a východní kultury na našem území v souvislosti s 1150. výročím příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Připomenul také úlohu senátu PČR - nadstranického grémia – který se snaží ve svých prostorách pořádat různé kulturní a vzdělávací akce pro všechny občany bez rozdílu.

Delegovaný zástupce Pravoslavné církve v českých zemích, prot. Josef Hauzar přítomné krátce seznámil s teologickým a duchovním významem pravoslavné ikony, o tradici jejího vzniku a bohoslužebném významu.

A konečně dostala slovo i samotná autorka, sestra Lenka-Eleonora Vlková, která poděkovala pracovníkům Senátu za vstřícnost a přítomným hostům za hojnou účast. Velkou radost projevila z účasti dětí ze ZŠ v Mikulčicích, které svým pražským hostitelům přivezly drobné dárečky připomínající letošní cyrilometodějské jubileum.

Krásná a originální díla z tvorby sestry Lenky-Eleonory budou ve Výstavní síni Valdštejnského paláce k vidění denně od 10 – 18 hodin až do 25. Srpna. Vstup je volný.

                                                                                                                                   -  jh  -

slavnostni-prestrizeni-pasky--senat-pcr.jpg

o.-prot.-josef-hauzar-zdravi-predsedu-senatu-pcr--pana-milana-stecha.jpgsenat-pcr--navstevnici-vystavy.jpg

ikonografka-eleonora-lenka-vlkova-hovori-o-sve-tvorbe.jpg